Auto iznomāšana ar izpirkuma tiesībām

Auto iznomāšana ar izpirkuma tiesībām

Kamēr daļa cilvēku steidz iegādāties mājokļus, izmantojot kredītiestāžu Auto līzingspiedāvāto kredītu klāstu, nesnauž arī tie, kuri nolēmuši izmantot auto līzinga pakalpojumus. Auto līzinga jeb ilglaicīgai automašīnas iznomāšana ar izpirkuma tiesībām popularitāte gadu gaitā ir augusi – no 2000. gada beigām līdz 2013. gada 4. ceturkšņa beigām līzinga sabiedrību aktīvi palielinājušies no 226 649 tūkst. eiro līdz 1 486 003 tūkst. eiro, kas ir apmēram 6.6 reizes.

Auto līzings, līdzīgi kā kredīts mājokļa iegādei, ir bankas vai kādas citas kredītiestādes piešķirta naudas summa fiziskai vai juridiskai personai, kas ir piemērotākais risinājums jaunas vai mazlietotas automašīnas iegādei.

Auto līzings iedalās divās kategorijās – operatīvajā līzingā un finanšu līzingā.

Operatīvā līzinga noteikumi paredz, ka automašīna tiek nodota fiziskai vai juridiskai personai līdz noteiktam termiņam, kura laikā šai personai būs jāapmaksā automašīnas nolietojuma vērtība. Šādu līzinga tipu parasti iesaka izvēlēties tām personām, kuras pec tā termiņa beigām plāno iegādāties jaunu automašīnu.

Savukārt finanšu līzings, kas Latvijā ir populārākais automašīnas līzinga tips, paredz, ka līzinga periodā ar ikmēneša maksājumiem persona sedz visu automašīnas vērtību un termiņa beigās kļūst par tās īpašnieku. Šo līzinga tipu parasti izvēlas tad, kad ir vēlme kļūt par automašīnas pilntiesīgu īpašnieku – tātad tiek plānots šo auto lietot arī pēc līzinga termiņa beigām.

Auto līzinga izsniegšana balstās uz virkni dažādu likumu, kas būtiski attiecas tieši uz kredītiestādēm un to regulēšanu. Viens no galvenajiem likumiem, saprotams, ir vecuma ierobežojums – ja vien persona nav sasniegusi pilngadību jeb 18 gadu vecumu, auto līzings, gluži kā kredīts, šai personai ir liegts.

Kredītiestādes parasti izveido arī savus iekšējos noteikumus, pēc kuriem tiek izvērtēta līzinga piešķiršana, vai tieši otrādi – lūguma noraidīšana, taču kopumā šo noteikumu tendences būtiski neatšķiras. Piemēram, līzinga termiņi parasti svārstās no 3 līdz 6 gadiem, kā arī būtisks rādītājs līzinga izsniegšanā ir personas ienākumi mēnesī, kuriem jābūt pastāvīgiem vismaz pēdējos 4 līdz 6 mēnešus.

Statistiski, 2013.gadā Latvijas populārāko auto līzingu devēju vidū pirmajā vietā ierindojās SIA „Citadele līzings un faktorings”, otro vietu popularitātes ziņā ieņem SIA „DNB Nord līzings”, savukārt trešajā vietā ierindojusies SIA „Grata līzings”.

One Reply to “Auto iznomāšana ar izpirkuma tiesībām”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *