Operatīvais līzings

Operatīvais līzings

Operatīvais līzings jeb noma ir veids, kā iespējams īrēt automašīnu, to neiegādājoties. Operatīvais līzings parasti izmantots tādēļ, lai brauktu ar pēc iespējas jaunāku automašīnu. Uzņēmumi nomā automašīnas, lai nepalielinātu savu gada bilanci, jo nomāta automašīna netiek ieskaitīta pie uzņēmuma līdzekļiem. Šajā rakstā apskatīsim to, kā darbojas operatīvais līzings un to, kādos apstākļos to vislabāk lietot.

Kā darbojas operatīvais līzings

  1. Līzinga kompānija iegādājas automašīnu no pārdevēja un to uz noteiktu laiku nodod klienta rīcībā; klients maksā ikmēneša “amortizācijas” jeb nolietojuma naudu un noteiktus procentus.
  2. Kad šis laiks pagājis, klients atdod auto līzinga kompānijai, kura to pārdod par noteiktu cenu (piemēram, 20% no tās kādreizējās vērtības);
  3. Atkarībā no līguma klientam ir arī iespēja izpirkt automašīnu par atlikušo vērtību.

Pieteikties līzingam internetā

Auto līzings

Ātri, ērti un droši!

Kas ir operatīvais līzings

Vārdu sakot – operatīvais līzings ir noma, kurā jūs maksājat par automašīnas vērtības samazināšanos. Operatīvajā līzingā ir mazāki ikmēneša maksājumi, nekā finanšu (parastajā) līzingā, taču zināmā mērā tas ir arī problemātiskāks par finanšu līzingu.

Kāpēc operatīvais līzings ir problemātiskāks par finanšu līzingu

To ilustrē sekojošais piemērs:

  1. Klients izīrē mašīnu, kas maksā 10 000 eiro, uz 7 gadiem;
  2. Atlikusī vērtība pēc 7 gadiem – 20%; maks. nobraukums – 120 000 kilometru.
  3. Ikmēneša maksājums – ~120 eiro.

Tiktāl viss ir labi, taču operatīvā līzinga ņēmēji parasti ir prasīgāki un nevēlas gaidīt visu īres periodu, lai nomainītu mašīnu. Lai atgrieztu mašīnu pirms līguma, jāatmaksā tās atlikusī vērtība, taču tirgus vērtība automašīnai ar, piemēram, 3 gadu nobraukumu, būs krasi pamazinājusies, tādēļ pat pēc auto pārdošanas (kas pats par sevi ir laikietilpīgs process) klientam, iespējams, būs problēmas līdz galam norēķināties ar līzinga kompāniju.

Operatīvais vai finanšu līzings

Auto

Kā jau tika teikts, operatīvais līzings ir ar mazāku ikmēneša maksājumu, taču izvēloties to, jūs lietošanas termiņa beigās auto neiegūstat savā īpašumā. Finanšu līzings savukārt ir ar lielāku ikmēneša maksājumu, taču ļauj jums paturēt auto savā īpašumā.

Operatīvo līzingu parasti izvēlas cilvēki, kam vajadzīga jauna mašīna, kā arī firmas, kuras nevēlas palielināt nodokļus. Finanšu līzingu biežāk izmanto lietotām automašīnām, jo segt ikmēneša maksājumu ir grūtāk. Atbilde jautājumam, kuru līzinga veidu izvēlēties, ir skaidra – tas ir atkarīgs no klienta iespējām un vajadzībām.

Piemērā minējām, ka operatīvā līzinga ņēmēji bieži izvēlēsies negaidīt visu īres periodu, lai nomainītu automašīnu. Šajā gadījumā, ja klients grib beigt saistības pirms laika, tam jārēķinās ar vismaz papildus 1000 eiro, lai varētu norēķināties ar līzinga kompāniju. Ja izvēlaties operatīvo līzingu, esiet gudri un ierēķiniet savā bilancē arī šādus scenārijus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *