Saab vieglie auto

Saab vieglie auto

Saab ir pašlaik neaktīvs auto ražotājs, kas sāka savu darbību 1945. gadā kā militārās tehnikas un lidmašīnu ražotāja Saab Group meitas kompānija. Saab bāzējas Zviedrijā. Saab pagātne ir cieši saistīta ar citu auto ražotāju – Scania – ar kuru 1968. gadā apvienojās Saab mātes kompānija. Saab piegādāja automašīnas Zviedrijas karaļnamam. 2014. gadā NEVS – firma, kurai pēdējai piederēja Saab zīmols – zaudēja tiesības ražot auto ar šādu marķējumu, un kopš tā laika neviens jauns Saab auto nav noripojis no konveijera Saab populārākā automašīna ir Saab 900, kuras ražošana tika sākta 1978. gadā. Šī mašīna vēl joprojām ir ar savu sekotāju loku.

Saab auto vēsture

Saab auto

Radusies 1945. gadā, šī firma sākumā izveidoja vairākus pieticīgus modeļus ar tikpat pieticīgiem pārdošanas rādītājiem, savukārt 1960. gadā izlaistais Saab 96 kļuva par pirmo Saab modeli, kas kļuva par nozīmīgu eksporta preci. Tas tika pārdots vairāk nekā 550 tūkstošos eksemplāru, turklāt tam sekojošais ikoniskais Saab 99 kļuva par pirmo no jauna veidoto Saab automašīnu, kurā parādījās šai markai raksturīgās ekstras – gaismu mazgātāji, drošāks sānu dizains (stienis, kas atdala priekšējās durvis no aizmugurējām), kā arī izturīgi bamperi un plašāks vējstikls. Turklāt tā bija satriecoši skaista automašīna tam laikam.

1978. gadā tika radīts slavenākais Saab modelis – Saab 900 – kas tika pārdots vairāk nekā miljonā vienību, turklāt tā modelis ar paceļamu jumtu (izlaists 1986. gadā) līdzīgi kļuva par īstu dižpārdokli. Vēlāk sadarbībā ar Fiat Saab neveiksmīgi centās iekļūt luksusa klases auto segmentā ar Saab 9000, kura pārdošanas rādītāji bija pārāk vārgi. 1989. gadā ASV auto koncerns General Motors iegādājās 50% no šīs kompānijas.

Diemžēl tālākie modeļi neizcēlās ne ar Saab 900 izdomu, ne kvalitatīvo aprīkojumu. General Motors iegādājās pārējo firmas daļu 2000. gadā. Ekonomiskās krīzes gados kompānija bija tuvu bankrotam, un to mēģināja iegādāties vairāki investori, kuri diemžēl saražoja tikai pāris jaunos Saab modeļa spēkratus.

Saab vieglie auto Latvijā

Lai gan jaunus Saab modeļus netirgo, Latvijā Saab ir nostiprinājis savu “kulta auto” statusu, par ko liecina tas, ka tik mazā valstiņā ir vesels Saab klubs. Tas tika dibināts 1998. gadā un ar to varat iepazīties mājaslapā www.saabclub.lv. Interesanti, ka tas vēl joprojām ir aktīvs, foruma dalībniekiem apmainoties ar domām par šiem zviedru spēkratiem, kā arī palīdzot ar auto rezerves daļu meklēšanu. Šis klubs regulāri notur svinīgus pasākumus par godu sev un Saab automašīnām, un tas noteikti ir pirmā vieta, uz kurieni doties, lai uzzinātu vairāk par šīs zviedru kompānijas ražotajiem auto.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *