Vaz vieglie auto

Vaz vieglie auto

Vaz (Во́лжский автомоби́льный заво́д – Volgas automašīnu rūpnīca) ir Krievijas autoražotājs, kura slavenākie auto ir ikoniskie Žiguļi. 2013. gadā kompānija saražoja apmēram pusmiljonu spēkratu, padarot to par 30. lielāko auto ražotāju pasaulē. Lai gan tā vairs neražo ikoniskos VAZ-2105, VAZ-2104 un VAZ-2107 modeļus, kurus ārzemēs sauc par Lada Riva, bet Latvijā un Krievijā – par Žiguļi, Vaz ir viena no retajām Krievijas kompānijām ar stabilu finansiālo stāvokli un plašu eksporta noietu. Gandrīz puse kompānijas pieder Renault un Nissan kopuzņēmumam. Latvijā ir kopā desmit Vaz dīleru – vietu, kur iegādāties šīs kompānijas hečbekus, sedanus vai pilnpiedziņas auto.

Vaz vēsture

Vaz pirmsākumi ir cieši saistīti ar Fiat. Tieši 50 gadus atpakaļ – 1966. gadā – Toļjati kopā ar itāļu auto koncernu Fiat tika sākta pirmās Vaz rūpnīcas celtniecība, kurā 1970. gadā sāka izlaist pirmo Žiguļu automašīnu, kas pēc būtības bija diezgan līdzīga FIAT-124, taču būvēta ar vietējām detaļām. Jau pēc gada tika saražoti vairāk nekā simts tūkstoši šī auto eksemplāru. Šī pati rūpnīca pašlaik spēj saražot gandrīz miljonu automašīnu gadā.

Ražojot tautā populāros Ņiva, Žiguļi un mazāk zināmos Sputņik, Samara un citus auto, Vaz kļuva par vienu no retajiem uzņēmumiem, kurš spēja plaukt plānveida ekonomikas apstākļos un arī pēc tam. Pēc PSRS sabrukuma tas bija arī viens no retajiem autoražotājiem, kas nebeidza pastāvēt, lai gan kļuva par strīdus ābolu bandu karu laikā, kas turpinājās no 90. gadu beigām un ilga līdz 2000. gadu sākumam – vairāk nekā 500 cilvēku, saistītu ar šo kompāniju vai bandu karu, tika nogalināti cīņā par ietekmi Vaz firmā. Krīzes gados liela daļa uzņēmuma nonāca Renault paspārnē, un Vaz bija viena no firmām, kuru Krievija izglāba no sabrukuma par nodokļu maksātāju naudu.

Vaz vieglie auto mūsdienās

Pašlaik Latvijā var iegādāties trīs marku Vaz automašīnas – Granta, Kalina, kā arī Niva pilnpiedziņas automašīnas. Pēdējās vēl joprojām ir populāras zemnieku vidū un savā ziņā atsaucas uz PSRS laikiem, kad šis apvidus auto bija viena no retajām zemniekiem pievilcīgajām mašīnām tirgū. Tāpat Latvijā ir diezgan aktuāls Žiguļu “kults”, ar vairākiem domubiedru forumiem, kuros īpašnieki runā par šīm automašīnām un dalās padomos (lielākais ir vazi.lv).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *