Zaz vieglie auto

Zaz vieglie auto

ZAZ (Запорізький автомобілебудівельний завод – Zaporožes automobīļu rūpnīca) ir Ukrainas auto ražotājs, kas ražoja slavenās (dažādu iemeslu dēļ) automašīnas, kuras mēdza saukt par “zapīšiem” vai “zaporožeciem”. Pašlaik Zaz ir ļoti mazs auto ražotājs, kas vairāk veido mašīnas tieši Ukrainas tirgum. ZAZ vēsture iestiepjas līdz pat 1929. gadam, kad tas tika uzsākts kā kombainu ražotājs, taču slavenos “zapīšus” masveidā sāka ražot tikai 1960. gadā.

Zaz vēsture

Zaz projekts sākās ar līdzīgu misiju kā Volkswagen – ražot mašīnas “priekš cilvēkiem”. Tā kā 50. gados ļoti populāri kļuva kompakti auto un PSRS bija milzīgs pieprasījums un mazs piedāvājums šāda tipa automašīnām, 1960. gadā tika sākta masveida “zapīšu” ražošana. Šie auto sākotnēji tika bāzēti uz Fiat 600 modeļa. Tās bija priekšējās piedziņas automašīnas ar divām durvīm. Šīs automašīnas varētu raksturot tā – mazas, skaļas, turklāt izskatās visnotaļ dīvaini.

Tās nekad netika uzskatītas par labām mašīnām. Cilvēki tās pirka, jo tās bija lētākās tirgū, un nereti bija ar visīsāko rindu pēc iegādes. Vispopulārākie ir 968 un 965 modeļi. Tās bija arī bēdīgi slavenas, un pirmie modeļi (kas netika ražoti masveidā) prasīja remontu jau pēc pārdesmit tūkstošiem nobrauktu kilometru. ZAZ bija populāra auto arī vecu ļaužu vidū.

Interesanti

2000. gadu vidū RTU studenti (fizmati) veica akciju, kurā nododot savāktās alus pudeles cerēja iegādāties ZAZ auto iegādei. Tika savāktas pudeles par aptuveni 50 latiem, taču diemžēl akcija izgāzās, un fizmati pie sava ZAZ, tā vien šķiet, nemaz netika. Ja vēlies būt labāks par fizmatiem un iegādāties pats savu ZAZ automašīnu, portālā ss.lv pašlaik (2016. gada septembris) ir pieejami veseli 14 ZAZ auto. Savukārt šajā mājaslapā var apskatīt, kā kāds iztēles bagāts Ukrainis savu ZAZ vismaz ārēji pārveidoja par ko līdzīgāku Lamborghini automašīnai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *